Forum Branżowe, luty 2017

Drukuj
Liczba komentarzy: 0
12-02-17
GOŚĆ NUMERU str. 2. Pewny serwis
Gościem lutowego wydania naszego miesięcznika jest Dariusz Chwastek, prezes zarządu Ekoplastu. Jednym z poruszonych w rozmowie tematów jest współpraca handlowa z Francją i budowanie oraz utrzymanie obecności na tamtym rynku. Gość wskazuje na to, co jest szczególnie istotne dla utrzymania pozycji firmy; jest to m.in. bardzo sprawny serwis i obsługa francuskich kontrahentów w ich języku. Pojawia się również wątek handlu mobilnego, który w Polsce jest w ogóle nieznany w branży stolarki. Wywiad zainteresuje szczególnie tych menedżerów, którzy planują wejście firmy na tak hermetyczny i specyficzny rynek.

BEZPIECZEŃŚTWO str. 26. Mapa zagrożeń
Dużo piszemy ostatnio o bezpieczeństwie, a temat ten będzie omawiany również w kolejnych wydaniach „Forum”. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa zapewne szczególnie mocno zastawiają się mieszkańcy domów jednorodzinnych. Oni bowiem muszą całkowicie sami zadbać o swoją ochronę. Jeśli zatem planują poważnie potraktować temat, powinni przygotować mapę zagrożeń w domu i na posesji. Najlepiej zabrać się do tego jeszcze na etapie projektowania budynku. Trzeba określić, jak usytuować dom, aby włamywacz nie miał warunków do swobodnego działania. Gdy dom już stoi, ważne z kolei jest odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi. Ale poruszony temat nie sprowadza się jedynie do ochrony przed włamaniem. O tym, jakie kwestie należy rozstrzygnąć, aby mieszkało się możliwie najbezpieczniej, piszemy w tym artykule.

BEZPIECZEŃŚTWO str. 28. Ogień szkodzi
Zagrożeniem, niosącym tragiczne konsekwencje jest pożar i towarzyszący mu czad. Oznaczają nie tylko utratę mienia, ale niejednokrotnie zdrowia czy życia. Dlatego należy się przed nimi zabezpieczać. Najbardziej polecane w takich sytuacjach jest montowanie odpowiednich czujników. Zależnie od rodzaju wykryją one obecność czady, dymu, zbyt wysoką temperaturę czy niewłaściwą jakość powietrza. W artykule skupiamy się przy tym szczególnie niebezpieczeństwie, jakie niesie czad – niewidoczny, bezwonny i śmiertelnie trujący nawet w małym stężeniu. Skąd się bierze, dlaczego może znaleźć się nawet w domu zasilanym energią elektryczną. To na pewno interesująca lektura.

BRAMY, str. 32. Zasłonić pożar
Pożar jest niezwykle niebezpieczny również w fabrykach, ale też w centrach handlowych, dworcach, lotniskach… Wszędzie tam, gdzie znajdują się łatwopalne materiały lub jednocześnie przebywa dużo ludzi. Architekcie dzielą duże przestrzenie na strefy pożarowe, które muszą być zamykane w sytuacji zagrożenia. Stosuje się wówczas kurtyny przeciwpożarowe i dymowe. Wykonane z niepalnych tkanin utrudniają rozprzestrzenianie się ognia, a mogą też zatrzymywać dym. Kurtyny są oferowane w kilku wersjach, także z automatycznymi napędami. W artykule piszemy o tym, jakie stosuje się rozwiązania.

SZKŁO str. 34. Odporne na ogień
Wymagania izolacyjności ogniowej obejmują wiele miejsc w obiektach, w których przebywają ludzie; klasyfikacja budynków dokładnie informuje, które z nich muszą być odpowiednio zabezpieczone. Odporne na ogień mogą być przy tym nie tylko ściany murowane, ale też wszelkiego rodzaju przeszklenia, również fasady czy ściany działowe. Żeby jednak właściwie spełniały zadanie, muszą być odpowiednio wykonane. W takim przypadku niezwykle ważne znaczenie ma szkło. Ogniochronne szyby są tak konstruowane, aby w wyniku rosnącej temperatury, powstrzymały przedostanie się jej przez szklaną przegrodę. Nie zdradzimy w tym miejscu, jaka jest ich konstrukcja. Natomiast zapraszamy do lektury.

PROFILE str. 36. Solidna konstrukcja
Bardzo szerokie drzwi tarasowe są chętnie projektowane w domach jednorodzinnych, ale też coraz częściej pojawiają się w dużych mieszkaniach. Wpuszczają dużo światła, umożliwiają niezakłócony kontakt wzrokowy z otoczeniem. Pozwalają nawet w zimie poczuć się tak, jakbyśmy przebywali na dworze. Takie przeszklenia muszą być jednak odpowiednio skonstruowane, aby wytrzymały w niezmiennym stanie przez lata. Jednym z elementów, które wpływają na zapewnienie odpowiedniej statki bardzo ciężkich skrzydeł i ościeżnic, są profile z jakich się je wykonuje. Na naszych łamach przedstawiamy profile aluminiowe i tworzywowe przeznaczone do drzwi tarasowych przesuwno-uchylnych i podnoszono-przesuwnych. Szczególnie te drugie są bardzo popularne, dlatego opis wzbogaciliśmy kilkoma przykładami systemów profilowych.

OSZKLENIA str. 39. Okna na podjazd
Dom jednorodzinny, nowoczesny blok mieszkalny, salon samochodowy, fabryka… Wszędzie montowane są bramy garażowe. Jednak w zależności od przeznaczenia, stawiane są im różne wymagania. Jedno z nich dotyczy światła dziennego. Oczywiście, panele pełne w ogóle go nie przepuszczają. Jeśli chce się korzystać z garażu, trzeba wewnątrz zapalić światło. Rozwiązaniem zmniejszających zużycie energii elektrycznej jest zamówienie bramy z przeszkleniami. Jest ich kilka rodzajów; różnią się wielkością, kształtem, rodzajem szyby. Ale nie tylko. O innych cechach można dowiedzieć się z lektury artykułu.

OSŁONY str. 40. Zimowa osłona
W zimie bardzo lubimy, kiedy w domu jest ciepło, ale z kolei chcielibyśmy wydawać jak najmniej na ogrzewanie. Oczywiście, izolacyjność okien, drzwi i ścian musi być odpowiednia. Można jednak straty ciepła nieco zmniejszyć, korzystając z odpowiednich osłon okiennych. Są to: żaluzje zewnętrzne i okiennice. Które rozwiązania izolują lepiej od innych i dlaczego tak się dzieje? Piszemy o tym w artykule i zapraszamy do lektury.

OKUCIA str. 46. Bezpieczne wyjście
W tym wydaniu miesięcznika dużo piszemy o bezpieczeństwie, także w aspekcie stolarki okiennej. Bezpieczne okna to takie, które chronią przed włamaniem (choć nie tylko). Muszą mieć odpowiednio odporne profile, przeciwwłamaniowe okucia i szyby. Jest to niezwykle ważne również w przypadku dużych przeszkleń, jakim są drzwi tarasowe. Dodatkowo zabezpieczenie stanowią czujki, np. zbicia szyby czy otwarcia okna. W artykule opisujemy wymienione elementy.

MASZYNY str. 48. Wąska specjalizacja
W dziale poświęconym maszynom, tym razem piszemy o tych, które przeznaczone są do obróbki profili okiennych i drzwiowych. A dokładnie o frezarko-kopiarkach, umożliwiających przygotowanie wszystkich potrzebnych otworów: pod okucia obwiedniowe, zawiasy, zamki, klamki. Jest jednak w tej grupie maszyn wiele rozwiązań, różniących się wieloma cechami, oprócz przeznaczenia. Mogą być więc w różnym stopniu zautomatyzowane czy odmiennie wyposażone. Jeśli więc któryś z naszych czytelników odpowiada za wybór maszyn do produkcji stolarki, z pewnością powinien przeczytać tę publikację.

MONTAŻ, str. 50. Zestaw poza murem
Zgodnie z dążeniem do jak najlepszego izolowania budynków, proponuje się inwestorom m.in. montaż okien – wraz z roletami – w warstwie ocieplenia. Powodem jest dążenie do jak największego ograniczenia mostków termicznych, te zaś powstają w wyniku ingerencji w ściany czy materiał izolacyjny. Rozwiązaniem problemów ma być montaż na specjalnych konsolach. Nie jest on jednak najłatwiejszy i intuicyjny. Wielu wykonawców miało z tym problemy. Dlatego też szczególnie montażyści powinni uważnie przeczytać nasz artykuł.

MARKETING str. 67. Public relations, czyli…
Marketing i jeszcze raz marketing. Wszyscy wiedzą, że bez odpowiedniej promocji marki i firmy nie ma spodziewanych zysków. Agencje prześcigają się w propozycjach kampanii, które mają przyciągać wzrok i umysł inwestorów. Namawiają do inwestowania w reklamy, choć nie mają one dobrych konotacji. Czy jest przy tym gdzieś jest granica opłacalności? Czy nie warto przy tym zabrać się za zwykłe działania z zakresu public relations? I wreszcie, czy korzystają z nowych rozwiązań, nie zapomina się o podstawie, czyli promowaniu przez relacje z mediami? O tym właśnie, o istocie public relations pisze autorka artykułu opublikowanego w tym wydaniu naszego miesięcznika.

Owocnej lektury!

 

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE